Nowy dział - ogłoszenia!
Reklama

Czy Rawa Mazowiecka mogła zainspirować samego Williama Szekspira? Czy  tragiczna historia Ludmiły i jej męża Siemowita III – księcia rawskiego  stała się tłem jego dramatu pt. „Zimowa Opowieść”?

Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków naszego miasta jest bez wątpienia zamek obronny z XIV w - siedziba książąt mazowieckich.

Dziś jego średniowieczny dziedziniec to przede wszystkim wymarzona sceneria dla majowej NOCY BLUESOWEJ. Ale czy wszyscy wiemy, jak mroczną historię kryją jego  mury?

Otóż Siemowit III – książę rawski zaczął podejrzewać swą  żonę o zdradę.

Umieścił więc Ludmiłę, która spodziewała się dziecka, pod strażą w zamku rawskim
i rozpoczął śledztwo. Kiedy Ludmiła urodziła syna, w kilka tygodni po porodzie nakazał ją udusić, zaś syna, który otrzymał imię Henryk, oddał na wychowanie ubogiej kobiecie, mieszkającej w pobliżu Rawy.

Kiedy dziecko miało trzy lata, córka Siemowita III z pierwszego małżeństwa – Małgorzata, uprowadziła przyrodniego brata, wychowała, a gdy młody książę dorósł, wysłała go na dwór ojca. Niesamowite podobieństwo Henryka do Siemowita sprawiło, że ten wyzbył się wszelkich wątpliwości co do swego ojcostwa.

Siemowit pragnął choć w części naprawić swój błąd, dlatego otoczył syna wyjątkową opieką

i miłością, polecił też dalej kształcić.

Niestety nie mógł już zwrócić życia żonie, niesłusznie oskarżonej o zdradę

Rawianie przez setki lat żegnali się słysząc jęki dochodzące z podziemi zamku.

Dziś możemy się tylko zastanawiać, czy były to głosy  nieszczęsnej Ludmiły, czy może jej dwórki – powiernicy, którą Siemowit także nakazał poddać torturom, a może samego księcia, który w końcu zdał sobie sprawę z tego, jak wielki  popełnił błąd.

W jaki sposób ta mroczna historia mogła dotrzeć do uszu Williama Szekspira?

Jest to wielce prawdopodobne!

Otóż przyrodnia siostra Henryka – Małgorzata, była żoną Kaźka szczecińskiego, tego zaś  rodzona siostra - Elżbieta - został żoną króla Karola IV. Jedna z córek Karola IV i Elżbiety, Anna, wyszła za mąż w 1382r. za Ryszarda II króla Anglii.

Można przypuszczać, że przyniosła ona wiadomość o tej tragedii do Anglii.

Wprawdzie w dramacie Szekspira występują duże zmiany w stosunku do rzeczywistych wydarzeń, przede wszystkim tragedia rozgrywa się na Sycylii, a nie na Mazowszu, zaś dziecko nie jest chłopcem, lecz dziewczynką, ale przebieg akcji jest bardzo podobny do rzeczywistych wydarzeń, które rozegrały się na ziemi rawskiej.

Czyżby rawska historia już na zawsze została uwieczniona piórem samego Williama Szekspira? Wiele na to wskazuje!!! A my – Rawianie cóż, cieszmy się z tego!

 

 

 

drukuj